O regionu

Zajímavosti regionu Moravskoslezského kraje

Kopřivnice

Kopřivnice je město v Moravskoslezském kraji v České republice. Leží v blízkosti podhůří Beskyd, přibližně 15 km jihozápadně od města Ostravy. Kopřivnice je známá svou průmyslovou historií, zejména jako rodiště automobilky Tatra, ale i sportem a jako rodiště Emila Zátopka.

Tatra, založená v roce 1850, je jedním z nejstarších výrobců automobilů na světě. Společnost původně vyráběla koňské povozy, než na počátku 20. století přešla na výrobu automobilů. Vozidla Tatra si získala uznání díky své inovativní konstrukci a designu, zejména v oblasti vzduchem chlazených automobilů s motorem vzadu.

Kromě průmyslového dědictví nabízí Kopřivnice malebnou přírodu s možností venkovních aktivit, jako je turistika a lyžování v nedalekých Beskydech. Historické centrum města se vyznačuje půvabnou architekturou, včetně kostela svatého Jana Křtitele a radnice.

Celkově se v Kopřivnici snoubí průmyslové dědictví s přírodními krásami, což z ní činí zajímavý cíl pro návštěvníky poznávající Moravskoslezský kraj v České republice.

koprivnice
stramberk

Štramberk

Štramberk je město v Moravskoslezském kraji v České republice, ležící přibližně 25 km jihozápadně od Ostravy. Leží v podhůří Beskyd a nabízí malebné výhledy a možnosti rekreace v přírodě.

Město je známé svým zachovalým historickým centrem, které se vyznačuje úzkými křivolakými uličkami, barevnými fasádami a půvabnou architekturou. Jednou z nejvýznamnějších památek Štramberka je hrad Štramberk, který se tyčí na vrcholu kopce s výhledem na město. Hrad pochází ze 13. století a nabízí návštěvníkům pohled do středověké historie regionu.

Další pozoruhodností Stramberku je jeho slavná dřevěná věž, známá jako Štramberská truba. Tato výrazná stavba se tyčí v centru města a slouží jako symbol dědictví Stramberku. Návštěvníci mohou na věž vystoupat, aby se jim naskytl panoramatický výhled na okolní krajinu.

Kromě historických a architektonických zajímavostí je Stramberk proslulý i svými kulinářskými specialitami, mezi něž patří tradiční štramberské uši, druh perníku ve tvaru lidských uší. Ve městě se také po celý rok konají kulturní akce a festivaly, které oslavují místní tradice a zvyky.

Celkově Stramberk nabízí návštěvníkům jedinečnou kombinaci historie, kultury a přírodních krás, díky čemuž je oblíbeným cílem turistů, kteří prozkoumávají Moravskoslezský kraj v České republice.

Příbor

Příbor je město v Moravskoslezském kraji v České republice, ležící přibližně 15 km jihozápadně od Ostravy. Je známé svou bohatou historií, kulturním dědictvím a malebným okolím.

Jednou z významných památek v Příboře je rodný dům Sigmunda Freuda, významného psychoanalytika a zakladatele psychoanalýzy. Dům, který je nyní přestavěn na muzeum, umožňuje nahlédnout do Freudova raného života a jeho vlivu. Návštěvníci si mohou prohlédnout exponáty představující Freudovy osobní věci, rodinnou historii a přínos pro psychologii.

Historické centrum Příbora se vyznačuje zachovalou architekturou včetně půvabných náměstí, úzkých dlážděných uliček a elegantních renesančních a barokních budov. Radnice s charakteristickou věží a hodinami je symbolem městské správy a historie Příbora.

Město je také známé svou živou kulturní scénou s pravidelnými akcemi, festivaly a výstavami oslavujícími místní umění, hudbu a tradice. Návštěvníci se mohou po celý rok těšit na koncerty, divadelní představení a umělecké přehlídky, na nichž se prezentují talenty místních i zahraničních umělců.

Příbor je obklopen svěžími lesy a kopci a nabízí příležitosti k rekreaci v přírodě, včetně pěší turistiky, cyklistiky a procházek v přírodě. Nedaleké Beskydy poskytují malebnou kulisu pro poznávání přírodních krás regionu.

Celkově Příbor nabízí návštěvníkům kombinaci historického půvabu, kulturních zážitků a přírodních scenérií, což z něj činí podmanivou destinaci v Moravskoslezském kraji České republiky.

pribor
beskydy

Pohoří Beskyd

Beskydy, známé také jako Beskydy, jsou pohořím na východě České republiky, které tvoří přirozenou hranici se Slovenskem a Polskem. Jsou součástí karpatského pohoří a táhnou se v délce přibližně 600 km od Moravskoslezského kraje v České republice až po Podkarpatské vojvodství v Polsku.

Beskydy se vyznačují rozmanitou krajinou s hustými lesy, meandrujícími řekami, hlubokými údolími a rozeklanými vrcholy. Nejvyšším vrcholem české části Beskyd je Lysá hora s nadmořskou výškou 1 323 m. V horách se nachází také několik horských masivů.

Oblast je proslulá nedotčenou přírodou a bohatou biologickou rozmanitostí, což z ní činí oblíbenou destinaci pro milovníky outdoorových aktivit a přírody. Návštěvníci Beskyd se mohou po celý rok věnovat široké škále rekreačních aktivit, včetně pěší turistiky, jízdy na horském kole, lyžování, snowboardingu a pozorování divoké přírody.

Beskydy jsou také bohaté na kulturní dědictví, krajinu zdobí řada malebných vesniček, historických měst a tradiční dřevěné architektury. Návštěvníci mohou prozkoumat půvabné místní obce, navštívit historické památky a muzea a poznat jedinečnou kulturu a zvyky tohoto regionu.

Kromě přírodních a kulturních zajímavostí nabízejí Beskydy nádherné panoramatické výhledy, klidné prostředí a příležitosti k odpočinku a regeneraci uprostřed krásné přírody. Ať už hledáte dobrodružství nebo klid, Beskydy poskytují nezapomenutelné zážitky pro cestovatele, kteří objevují srdce střední Evropy.

Mikro region Kopřivnice-Příbor-Štramberk

Mikroregion Kopřivnice, Příbor a Štramberk se nachází ve východní části České republiky, v Moravskoslezském kraji. Každé z těchto měst má své jedinečné kouzlo a historický význam a přispívá ke kulturnímu a hospodářskému obrazu regionu.

Kopřivnice je proslulá svým průmyslovým dědictvím, neboť je rodištěm slavné automobilky Tatra. Město má bohatou historii sahající až do 14. století a je známé svou zachovalou architekturou, včetně historického náměstí a malebného kopřivnického hradu. Kromě průmyslového dědictví nabízí Kopřivnice příležitosti k rekreaci v přírodě, nedaleké lesy a turistické stezky lákají milovníky přírody.

Dalším historickým městem v mikroregionu je Příbor, který se může pochlubit dlouhou a bohatou minulostí sahající až do středověku. Město je známé jako rodiště slavného psychoanalytika Sigmunda Freuda a návštěvníci si mohou prohlédnout Freudův rodinný dům, který byl přeměněn na muzeum věnované jeho životu a dílu. Příbor má také půvabné dlážděné uličky, historické kostely a živé kulturní akce po celý rok.

Štramberk je malebné městečko ležící na úpatí Beskyd, známé svou zachovalou středověkou architekturou a charakteristickou věží Trúba, která je symbolem bohaté historie města. Návštěvníci Štramberka se mohou procházet úzkými dlážděnými uličkami historického Starého města, navštívit starobylý gotický kostel svatého Jana Křtitele a ochutnat místní pochoutku známou jako Štramberské uši, druh perníkového pečiva ve tvaru uší.

Kopřivnice, Příbor a Štramberk společně tvoří podmanivý mikroregion, který nabízí směs průmyslového dědictví, kulturních zajímavostí a přírodních krás. Návštěvníci se mohou ponořit do historie a kultury těchto půvabných měst a zároveň prozkoumat malebnou krajinu a outdoorové aktivity, které region nabízí.

kraj
tatra

Tatra Trucks

Tatra je známý výrobce automobilů s bohatou historií, která sahá až do konce 19. století. Společnost byla založena v roce 1850 v Kopřivnici v České republice Ignácem Šustalou a původně začínala jako výrobce vozů a kočárů. Tatra však brzy rozšířila svou činnost o výrobu osobních a nákladních automobilů.

Během své historie byla Tatra známá svým inovativním inženýrstvím a designem, zejména v oblasti užitkových vozidel. Společnost získala mezinárodní uznání díky průkopnickému použití vzduchem chlazených motorů umístěných vzadu, které poskytly řadu výhod z hlediska výkonu, spolehlivosti a terénních schopností vozidla.

Jedním z nejikoničtějších vozidel Tatra je Tatra T87, představená v roce 1936, která se vyznačovala na svou dobu aerodynamickým designem a pokročilou technikou. Model T87 byl proslulý svými vysokorychlostními výkony a stal se oblíbeným mezi vládními úředníky a hodnostáři.

V polovině 20. století Tatra pokračovala ve výrobě řady užitkových nákladních automobilů a vozidel pro civilní i vojenské použití. Nákladní automobily společnosti byly široce využívány v různých odvětvích, včetně dopravy, stavebnictví a zemědělství.

Dnes je Tatra i nadále významným hráčem v automobilovém průmyslu, který se zaměřuje především na výrobu těžkých nákladních a specializovaných vozidel. Společnost i nadále udržuje svůj odkaz inovací a kvality a snaží se dodávat spolehlivá a vysoce výkonná vozidla pro nejrůznější použití.